Hamdi Karakayalı

1963 yılında Ankara’da doğdum.

Ortaokul ve lise öğrenimimi 1975-1982 yılları arasında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladım.

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladım ve 1988 yılında Tıp Doktoru olarak mezun oldum.

Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak uzmanlık eğitim hayatım başladı. 1994 yılı haziran ayında Genel Cerrahi Uzmanı oldum. 

Eylül 1994’de Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda, üniversitenin kurucu rektörü ve Türkiye’de organ naklinin öncüsü olan Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın yanında, uzman doktor olarak göreve başladım. Göreve başladığım ilk günden itibaren kendimi organ nakli çalışmalarının ve ekibin içinde buldum. Bu ekibin 1988 yılında yapmış olduğu Türkiye’deki ilk karaciğer nakli ameliyatının heyecanını Hacettepe’deki ilk yılımda asistan olarak yaşamış, o hastanın takibinde de görev almıştım. Organ nakli ile ilgili bildiğim her şeyi başta Prof. Dr. Haberal olmak üzere kendilerini rahmet ve şükranla andığım Prof. Dr. Nevzat Bilgin ve Prof. Dr. Nebil Büyükpamukçu Hoca’larımdan öğrendim. Türkiye’de organ nakli aktiviteleri, günümüzde geldiği noktayı kendilerine borçludur.

Aynı kurumda 1996 yılında Yardımcı Doçent, 1998’de Doçent ve 2005 yılında Profesör ünvanlarını aldım.

Bu süre zarfında esas mesleki ilgi alanlarım karaciğer nakli, böbrek nakli, karaciğer tümörleri, safra kesesi ve safra yollarının cerrahi hastalıkları ile pankreasın cerrahi hastalıkları olmasına karşılık, tüm yaşamını meme hastalıklarının cerrahi tedavisine vermiş, dünyada meme cerrahisinin kurucularından olan Haagensen’in yetiştirdiği rahmetli Hocam Prof. Dr. Hüsnü Göksel ile de uzun süre meme cerrahisinde birlikte çalışma şansı buldum.

1999 yılından sonra Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı olarak çalıştığım Başkent Üniversitesi’nde, 2010 yılından sonra Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı’nın yanı sıra Karaciğer Nakli ve Böbrek Nakli sorumluluklarını üstlendim. Ayrıca Başkent Üniversitesi’ne bağlı İstanbul ve Adana’da yer alan Uygulama ve Araştırma Hastanelerinde Organ Nakli Merkezlerinin kuruluşlarında yer alarak, 2010-2011 yıllarında haftada bir gün bu merkezlerde de nakil ameliyatlarını gerçekleştirdim ve buradaki ekipleri yetiştirdim.

2002- 2010 tarihleri arasında değişik dönemlerde Sağlık Bakanlığı Karaciğer Nakli ve Böbrek Nakli Bilim Kurullarında danışman olarak görevlendirildim.

Eylül 2011 - Ekim 2013 tarihleri arasında İstanbul’da Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakli Merkezi ile Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahisi Ünitesi Başkanlığı görevlerini sürdürdüm. Kasım 2013 tarihinde, ekibim ile Medipol Mega Üniversite Hastanesi'ne geçerek Karaciğer ve Böbrek Nakli Merkezlerini kurduk, bu kurumda Ekim 2017 tarihine kadar Organ Nakli Merkezi ile Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahisi Ünitesi Direktörlüğü görevlerini üstlendim.

Ekim 2017 tarihinde Acıbadem Sağlık Grubuna geçerek burada Karaciğer ve Böbrek Nakli Merkezlerinin sorumlu hocalarından biri olarak çalışmaya başladım ve Mayıs 2024 tarihinden itibaren Acıbadem Atakent Üniversite Hastanesi Karaciğer, Böbrek ve Pankreas Nakilleri Direktörlüğü görevini üstlendim.

2020 yılından bu yana Acıbadem Atakent Üniversite Hastanesinin Başhekimliği görevini de yürütüyorum.

1993 yılında başlamış olduğum bu yolculukta, hem erişkin hem de pediatrik hasta gruplarında 2000’den fazla karaciğer ve 3000’den fazla böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirdik.

Uluslararası dergilerde yayımlanmış 275 adet bilimsel çalışmam bulunuyor.

Ulusal ve uluslararası birçok mesleki derneğe üyeliğim var, uzun yıllar Türkiye Organ Nakli Derneği’nin Genel Sekreterliği görevini sürdürdüm. Middle East Society for Organ Transplantation (MESOT) Yönetim Kurulu’nda, 2006-2008 yılları arasında Genel Sekreter, 2008-2012 yılları arasında da Muhasip olarak görev yaptım. 2006 yılında Dünya Organ Nakli Derneği’nin (The Transplantation Society) Yeni Anahtar Fikir Liderleri (New Key Opinion Leader) arasında yer aldım.

Organ nakli ile ilgili çeşitli ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde Yayın Kurulu üyesi ve eleştirmen olarak yer almaktayım.

2011 yılında Avrupa Cerrahi Birliği (European Board of Surgery) onursal üyeliğine, 2012 yılında da Amerikan Cerrahlar Koleji (American College of Surgeons) üyeliğine kabul edilerek, FEBS (Fellow European Board of Surgery) ve FACS (Fellow American College of Surgeons) ünvanlarına sahip oldum.

Prof. Dr. Feza Y. Karakayalı ile evliyim, Lal Ilgın ve Ela Defne isimlerinde 2 kız çocuğu babasıyım.

Prof. Dr. Hamdi KARAKAYALI, F.A.C.S., F.E.B.S., F.I.C.S.
Acıbadem Atakent Üniversite Hastanesi Organ Nakli Merkezi Direktörü

 

ORGAN NAKLİ, KARACİĞER, PANKREAS VE SAFRA YOLLARI CERRAHİSİNDE 30 YILLIK DENEYİM...

İLETİŞİM

Adres: Acıbadem Atakent Üniversite Hastanesi, Halkalı Merkez Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:16 Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: 0212 404 44 44

E-Mail: hamdi.karakayali@acibadem.com

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2024 Prof. Dr. Hamdi KARAKAYALI. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency, MMA